Bursa Şehir Rehberi

BURSA HAKKINDA

Bursa Hakkında (Konum, Tarihçe, Ulaşım)


KONUM: Türkiye’nin 4. büyük kenti olan Bursa, Marmara Denizi’nin güney doğu ucunda, Uludağ’ın kuzey batı eteklerinde yer alır.Bursa, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde Uludağ’ın Kuzeybatı yamaçlarında kurulmuştur.Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, Kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, Doğuda Bilecik, Güneyde Kütahya ve Balıkesir illeri ile çevrilidir.Şehrimiz Uludağ’ın yamaları boyunca kurulmuş ve gelişmiştir.

TARİHÇE:M.Ö. 3, Yüzyılda Bithynialılar ve Prusias’lılar tarafından kurulan kentin ilk adı Prusa idi.Şehir merkezine yakın ilk yerleşimin kesin bulguları M.Ö. 2700-2500 yıllarına tarihlenmektedir.M.Ö. 1200 yıllarında Trakya'dan bu bölgeye Ibkit saldırılarından kaçan Traklar, Thinler ve Bitinler yerleşmişlerdir. Bu nedenle yazılı kaynaklarda bölgenin adı Bitinya olarak geçer. 1326 yılında Orhan Bey tarafından Türklerin eline geçen ilimiz Osmanlı İmparotorluğuna başkentlik yapmıştır. Bursa'da Roma ve Bizans Dönemlerinden günümüze ulaşabilmiş yapı yoktur. Eski kenti çevreleyen surların ilk olarak Bithynialılarca yapıldığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk 200 yıllık döneminde diğer kentlere göre büyük gelişmeler göstermiş, bir çok mimari yapı ile süslenmiş, devrinin tanınmış medreseleri ile bilim aleminin merkezi olmuş, canlı bir ticaret şehridir. I.Murad zamanından başlayan Hüdavendigar Külliyesi, I. Beyazıd'ın yaptırdığı Yıldırım Külliyesi, I.Mehmed (Çelebi) döneminde başlayıp II. Murad zamanında tamamlanan Yeşil Külliyesi Bursa'nın mekansal gelişimini etkileyen ve bugünde ayakta duran büyük komplekslerdir. Cumhuriyet dönemiyle birlikte planlama çalışmalarına başlanan şehirde, 1960'lı yıllardan itibaren sanayinin önemi artmış, kentin nüfus ve kentsel gelişimi hızlı bir değişime uğramıştır. Coğrafi konumu, tarımsal, ticari ve sanayi potansiyelinin yüksek oluşu kentin çekiciliğini her dönem korumasını sağlamaktadır. Kent çarpıcı güzellikte ve alabildiğine cömert bir doğa parçasına yerleşmiş olması nedeniyle hızlı bir kentleşme sürecine girerek 1960'lı yıllardan itibaren tarih, kültür ve doğa değerlerinin aşınması tehlikesi ile yüz yüze gelmiştir.

ULAŞIM:Bursa,kara ve deniz ulaşımından en geniş şekilde yararlanabilen, hava ulaşımında gelişme potansiyeli olan bir ildir. İlin coğrafi ve tarihsel konumu,ülkenin önemli ve gelişmiş merkezlerine yakınlığı,ulaşım alternatiflerinin gelişmesini sağlamıştır. Karayolu : İl gerek iç gerek şehirlerarası trafik yönünden yoğun bir karayolu trafiğine sahiptir. Bursa Terminali il merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlden diğer tüm illere seferler bulunmaktadır.
Terminal : Yeni Yalova yolu 10. km Tel. : (+90-224)261 54 00
Denizyolu : Deniz yolu ulaşımı Gemlik ve Mudanya iskeleleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Her iki liman da Bursa ya yaklaşık 30 km. uzaklıktadır ve Bursa sanayisi için önemli dışalım ve dışsatım iskeleleridir. Gemlik limanından sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır. Mudanya dan Denizyolları İşletmesi nin İstanbul a karşılıklı vapur seferleri vardır.
İDO Mudanya Terminali : (+90-224)544 30 60
İş günleri Mudanya dan İstanbul a her gün saat 7.30 da Cumartesi : 7.30 Pazar : 17.00
Seferler ve deniz ulaşımı hakkında http://www.ido.com.tr/ adresinden bilgi edinebilirsiniz.
Havayolu : Bursa da il merkezine 8 km. uzaklıkta bir havaalanı bulunmaktadır. Yenişehir Hava Limanı : (+90-224)773 00 64

Turizm


Gezilecek Yerler

Müze ve Ören Yerleri:Arkeoloji Müzesi, Türk-İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese), Atatürk Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Mudanya Mütareke Evi Müzesi, İznik Müzesi, İznik Çini Ocakları, İznik Roma Tiyatrosu

Camiler:Önemli bir inanç turizmi merkezi olan Bursa'da Yıldırım Camii ve Türbesi, Yeşil Cami ve Türbesi, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Ulu Cami (Cami Kebir), Muradiye Külliyesi, Hüdavendigar Cami ve Külliyesi önemli cami ve külliyeleridir.

Türbeler:Yıldırım Türbesi, Emir Sultan Türbesi, Yeşil Türbe, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Hatuniye Türbesi, Şehzade Mahmut Türbesi, Kara Mustafa Paşa Türbesi, Hamzabey Türbesi, Cem Sultan Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Kırgızlar Türbesi (Kırkkızlar Türbesi)

Kiliseler:Fransız Kilisesi, Koimesis Kilisesi, Aziz Tryphonos Kilisesi, Helena Konstantinos Kilisesi, Kumyaka Kilisesi

Sinagoglar:Geruş Sinagogu, Ets Ahayim Sinagogu, Mayor Sinagogu

Hanlar:Emir (Bey) Han, Eski Yeni (Tahıl) Han, Geyve Hanı, İpek Hanı, Koza Hanı, Pirinç Hanı, Tuz Pazarı Hanı, Hoca Tursun Hanı, Issız Hanı

Milli Parklar:Marmara Bölgesi'nde, Bursa ilinin güneyinde yükselen Uludağ üzerinde yer alan milli parka Bursa'dan 34 km'lik karayolu ile ulaşmak mümkündür.

Plajlar:Marmara Denizi'nin güneyinde yaklaşık 135 km uzunluğunda kıyısı bulunan Bursa ilinde, Karacabey, Mudanya ve Gemlik ilçelerinde geniş doğal kumsallar ile İznik ve Uluabat (Apolyont) gölleri kıyılarında güzel plajlar bulunmaktadır. Yeniköy, Bayramdere (Malkara) kesimi ile Mudanya'nın Zeytinbağ kesimine dek uzun ve geniş doğal kumsallar vardır. Kum kalitesi iyi olan bu kıyılarda Kurşunlu, Bayramdere, Yeniköy-Mudanya kesiminde de Mesudiye, Eğerce ve Esence plajları bulunmaktadır.

Mesire Yerleri:Saitabat Şelalesi, Suuçtu Şelalesi, Aras Şelalesi

Kaleler:Bursa Kalesi, İznik Kalesi, Kestel Kalesi, Kite Kalesi

Cumalıkızık Evleri:Cumalıkızık, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir köydür. Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan Cumalıkızık Evleri, koruma altına alınmıştır. Bursanın doğusunda yer alır. Günümüzde ilin bir mahallesi konumundadır. Orhan Bey zamanında vakıf köyü olarak kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. Osmanlıların Bursada il yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 evden oluşmaktadır.

Kış Turizmi :Bursa'nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ, sadece kış turizmine değil, yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Antik dönemde Olympos Mysios adıyla tanınan Uludağ, Tanrıların Troia Savaşı’nı izlediği yer olarak mitolojideki yerini almıştır. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile "Tur kayağı" ve "helikopterli kayak" uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri yapılabilir.

Kıyı Turizmi :Marmara Denizi'nin güneyinde yaklaşık 135 km. uzunluğunda kıyısı bulunan Bursa ilinde, Karacabey, Mudanya ve Gemlik ilçelerinde geniş doğal kumsallar ile İznik ve Ulubat (Apolyont) gölleri kıyılarında güzel plajlar bulunmaktadır. Yeniköy, Bayramdere (Malkara) kesimi ile Mudanya'nın Zeytinbağ kesimine dek uzun ve geniş doğal kumsallar vardır. Kum kalitesi iyi olan bu kıyılarda Kurşunlu, Bayramdere, Yeniköy-Mudanya kesiminde de Mesudiye, Eğerce ve Esence plajları bulunmaktadır.

Termal Turizm:İçmeler ve kaplıcalar bakımından zengin olan Bursa' nın yararlı sıcak suları Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkar. Bursa merkezinde Çekirge bölgesindeki kaplıcalar ile Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki ılıca ve kaplıca kaynakları iç turizmin hareketli kaynaklarıdır. Banyo uygulaması ile ağrılı hastalıklara iyi gelmektedir. İçmeler ve kaplıcalar bakımından zengin olan Bursa' nın yararlı sıcak suları Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkar. Bursa merkezinde Çekirge bölgesindeki kaplıcalar ile Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki ılıca ve kaplıca kaynakları iç turizmin hareketli kaynaklarıdır. Çitli Maden Suyu, Mineviz Maden Suyu, Akarca Maden Suyu, Ilıcaksu Termal Kaynakları, Çekirge Kaplıcaları, Kükürtlü Kaplıcaları, Oylat Kaplıcaları, Dümbüldek, Gemlik (Terme) Kaplıcaları, Ağaçhisar Kaplıcası, Sadağ Kaplıcası

Mağara Turizmi :Ayvaini Mağarası, Oylat Mağarası

Kültür & Sanat

Edebiyat:Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan Bursa siyaset , ekonomi ve kültür alanlarında merkez durumunda olmuştur.Bu özelliğini İstanbul un başkent yapılmasından sonra da devam ettiren Bursa da birçok şair , yazar, din adamı , düşünür ve bilim adamı yaşamıştır.Bu kişiler sayesinde edebiyat ve sanat alanlarında tarihte önemli bir yere sahip olmuştur . Bursa da yaşamış edebiyatçılardan Divan edebiyatı şairlerinden Şair Ahmet Paşa , Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi , Tanzimat devri yazarlarından Ahmet Vefik Paşa , Cumhuriyet dönemi şairlerinden Orhan Hamdi Tanpınar gibi edebiyatın bütün alanlarında ürünler verene çeşitli sanatçılar sayesinde Bursa da zengin bir edebi birikim oluşmuştur. Günümüzde Her yıl çeşitli kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından Edebiyat Günleri ,Ahmet Hamdi anısına anma günleri , Şiir geceleri , Edebiyat akşamları, v.b çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Günümüzde peryodik olarak her ay veya üç ayda bir , 5 tanesi edebiyat dergisi olmak üzere 80 dergi yayınlanmaktadır.Dergiler dışında Bursa da edebi kitapların satıldığı yaklaşık 50 kitapevinin bulunması kitap okuma oranının yüksek olduğunun göstergesidir.

Ayrıca her yıl Bursa da TÜYAP tarafından düzenlenen ,yazarlarla okurları bir araya getiren kitap fuarı da Bursalılardan büyük ilgi görmektedir.

Efsaneler:Sözlü gelenekte yaşayan efsaneler daha çok tarihsel kişiliklere , Bursa da yaşamış ünlü kişiler ve yerlerle ilgili efsaneler anlatılmaktadır .Hemen her efsanenin birçok varyantına rastlamak mümkündür. En çok Bursa ve Bursa’nın Oluşumu ile ilgili anlatılan yaratılış Efsaneleri ,Bursanın Fethi İle İlgili Efsaneler, Cennet Bursa Efsanesi ,Kişi ve yer adına bağlı efsaneler I. Murat Efsanesi , Emir sultan Efsanesi , Somuncu Baba Efsanesi , Geyikli Baba Efsanesi Baba Sultan )Musa Baba , Okçu Baba,Ali Dede , Sarıkız Efsanesi , Karagöz ve Hacivat Efsanesi, Üç Kuzular Efsanesi , Yerlerle ilgili , Dere Kızık Bayındır Kızık Efsaneleri , Irgandı Köprüsü , Hamitler Köyü, İnkaya Çınarı , İznik Gölü , Kara Demirtaş Hamamı , Kara Mustafa Kaplıcası Efsanesi , Oylat Kaplıcalarının Oluşması ile ilgili Anlatılan Efsaneler , Şehre Küstü , Eskici Mehmed Dede Efsanesi , Hançer Ali Dede Efsanesi , Şengül Hamamı Efsanesi , Ulucami neden yirmi kubbeli ?, Ulu camiinin ortasına neden şadırvan yapılmış? v.b efsaneler anlatılmaktadır.
• Cennet Bursa Efsanesi
• I.Murat Efsanesi
• Emir Sultan Efsanesi
• Çekirge Sultan
• Halk Hikayeleri
• Yıldırım Beyazıt'ın İçkiye Tövbe Etmesi
• Kavaklı Çınar Hikayesi
• Karamustafa Kaplıcası Hikayesi

Kültür ve Sanat Merkezleri

Tayyare Kültür Merkezi / Adres: Atatürk Cad. Heykel, Osmangazi
Tel: (224) 220 88 47 48

Akpınar Kültür Merkezi / Adres: Akpınar Mah. 1050 Konutlar Havuz Sk. Osmangazi
Tel: (224) 243 73 43

Konak Kültür Evi / Adres: Konak mh. Yakut Sk. No: 2 Nilüfer
Tel: (224) 452 45 00

Fethiye Kültür Merkezi / Adres: Uludağ Üniversitesi Fethiye Kültür Merkezi Nilüfer
Tel: (224) 243 36 63

Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi / Adres: Basın Kültür Sarayı, Kat: 2 Ataevler, Nilüfer
Tel: (224) 441 01 42

Barış Manço Kültür Merkezi / Adres: Mimar Sinan Mah. Mimar Sinan Cad. No: 79 Yıldırım
Tel: (224) 366 02 02

Adile Naşit Kültür Merkezi / Adres: Ertuğrul Gazi Mh. Ertuğrul Gazi Cad. Yıldırım
Tel: (224) 368 51 20

Şehir Kütüphanesi / Adres: Setbaşı Köprüsü Yanı Yıldırım
Tel: (224) 326 56 49

Karagöz Müzesi / Adres: Çekirge Caddesi, Karagöz Anıt Mezarı Karşısı, Çekirge
Tel: (224) 232 33 60

Kent Müzesi / Adres: Atatürk Cad. No: 8 Heykel, Osmangazi
Tel: (224) 220 26 26

Çocuk Sanat Evi / Adres: Atatürk Cad. Tayyare Kültür Merkezi Arkası, Heykel
Tel: (224) 225 18 09 Dâhili: 4530

Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği Merkezi / Adres: Altıparmak Cad. 2.Otel Sokak Elif Apt. Kat:5 Daire: 5 Osmangazi
Tel: (224) 225 51 50

16 mm. Sinema Atölyesi / Adres: Fevzi Çakmak Cad. Fevzi Çakmak Katlı Otoparkı Zemin Kat
Tel: (224) 222 11 12

Görükle Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kültür Salonu / Adres: Sakarya Mh. Atatürk Cad. No: 93 Görükle
Tel: (224) 483 21 83

Uludağ Üniversitesi Kırmızı Salon / Adres: Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu
Tel: (224) 294 00 00


TELEFON REHBERİ

 • Polis İmdat / 155     
 • Jandarma İmdat / 156
 • Yangın İhbar / 110
 • Hızır Acil Servis / 112
 • Su Arıza / 185
 • Elektrik Arıza / 186
 • Doğalgaz Arıza / 187
 • Bilinmeyen Numaralar / 11811
 • Telefon Arıza / 121
 • Milletlerarası Kayıt / 115
 • Milletlerarası Sıra Sorm / 115
 • Posta Kodu Danışma / 119
 • Ankesör Arıza / 122
 • Radyo TV Arıza / 125
 • Şehirlerarası Kayıt / 131
 • Şehirlerarası Sıra Sorma / 131
 • Uyandırma / 135
 • Fonotel / 141
 • Alo Belediye / 153
 • Alo Trafik / 154
 • PTT Hizmet Danışma / 161
 • Orman Yangını İhbar / 177
 • İş Ve İşçi Bulma / 180
 • Sağlık Danışma / 184
 • Cenaze Hizmetleri / 188
 • Vergi Danışma / 189
 • Kod Danışma / 199
 • Acemler Taksi  / (0224) 233 60 75
 • Almıra Taksi  / (0224) 252 86 38
 • Altıparmak Taksi  / (0224) 222 16 44
 • Askeri Hastane Durağı  / (0224) 236 85 41
 • Bizim Taksi  / (0224) 221 19 19
 • Bursa Taksi Garaj  / (0224) 254 92 85
 • Çarşamba Meydan Taksi  / (0224) 271 33 87
 • Çarşamba Taksi  / (0224) 252 49 99
 • Çarşı Taksi  / (0224) 223 07 07
 • Çekirge Taksi  / (0224) 236 71 04
 • Çelik Palas Taksi  / (0224) 233 27 79
 • Çınarlı Taksi  / (0224) 223 09 73
 • Çimen Taksi Mollaarap  / (0224) 328 55 52
 • Doğumevi Taksi  / (0224) 236 67 06
 • Durak Taksi  / (0224) 236 85 41
 • Fomara Taksi  / (0224) 222 04 38
 • Grand Taksi  / (0224) 222 48 55
 • Gürsu Taksi  / (0224) 371 32 95
 • Hizmet Taksi  / (0224) 236 60 08
 • Hürriyet Taksi  / (0224) 246 48 66
 • İhsaniye Taksi  / (0224) 247 47 33
 • Kurtuluş Taksi  / (0224) 329 42 42
 • Kükürtlü Taksi  / (0224) 235 12 96
 • Mesken Taksi  / (0224) 367 88 07
 • Muradiye Taksi  / (0224) 224 71 41
 • Numune Taksi  / (0224) 361 97 19
 • Park Taksi  / (0224) 236 67 05
 • Pınarbaşı Taksi  / (0224) 223 93 91
 • Santral Taksi  / (0224) 254 82 87
 • Sırameşeler Taksi  / (0224) 235 30 34
 • Siteler Taksi  / (0224) 368 27 49
 • Ssk Taksi  / (0224) 236 90 76
 • Stad Taksi  / (0224) 222 93 49
 • Uludağ Birlik  / (0224)  221 11 41
 • Uludağ Taksi  / (0224) 222 35 14
 • Varan Taksi  / (0224) 250 04 00
 • Yeni Emniyet Taksi  / (0224) 221 22 91
 • Yeşil Taksi  / (0224) 327 63 20
 • Yıldırım Onur Taksi  / (0224) 631 01 53
 • Yıldırım Taksi  / (0224) 360 53 68
 • Yıldız Taksi  / (0224) 245 57 68
 • Nergis Helikopter  / (0224) 243 19 55
 • T.H.Y  / (0224) 221 11 67
 • Şafak Havacılık  / (0224) 245 90 82
 • Hava Limanı  / (0224) 246 50 01
 • Deniz Otobüsü Kabataş  / (0224) 0216 410 66 33
 • Deniz Otobüsü Mudanya  / (0224) 544 30 60
 • Deniz Otobüsü Yalova  / (0224) 0226 812 04 99
 • Feribot Eskihisar  / (0224)  0262 655 60 31
 • Feribot Topçular  / (0224)  0226 353 43 19
 • Feribot Yalova  / (0224)  0226 814 10 20
 • Feribot Yenikapı  / (0224)  0212 458 26 45
 • Vapur Yalova  / (0224) 0226 812 04 99
 • Teleferik  / (0224)  327 74 00
 • Baykoop  / (0224)  261 54 00
 • Devlet H.Meyd.Santral  / (0224) 246 50 01
 • Burulaş  / (0224) 452 52 44
 • Kamil Koç  / (0224) 444 05 62
 • Nilüfer Turizm  / (0224) 444 00 99
 • Metro Turizm  / (0224) 444 34 55
 • Varan  / (0224) 444 8 999
 • Pamukkale  / (0224) 444 35 35
 • Abdullah Baba Vakfı / (0224) 254 13 34
 • Ali Osman Sönmez Vakfı / (0224) 2610440-2615880
 • Avrasya Etnografya Vakfı (Aetv) / (0224) 573 33 00
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Vakfı / (0224) 363 36 68
 • Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı (Coşkunöz V.) / (0224) 2242431140
 • Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı(Begev) / (0224) 443 17 00
 • Bursa Erkek Liseliler Vakfı (Belvak) /225 07 70
 • Bursa Esnaf Ve Sanatkarlar Sağlık Ve Eğitim Vakfı (Besvak) / (0224) 362 39 80
 • Bursa Gençlik Merkezi Vakfı / (0224) 232 05 36
 • Bursa İlahiyat Vakfı (Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı) / (0224) 221 57 19
 • Bursa İli Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı /271 07 77
 • Bursa İmam Hatip Lisesi Vakfı /(0224) 361 41 60
 • Bursa Kültür Vakfı / (0224) 224223 08 16
 • Bursa Ticaretliler Güçlendirme Eğitim Ve Kültür Vakfı / (0224) 221 50 00
 • Bursa Tophane Teknik Lis. End. Msl. Lis. i Okul-Sanayi Çal.ı Güç. Vakfı / (0224) 2204404
 • Çağdaş Aile Hizmetleri Vakfı (Bur-Çav) / (0224) 223 60 52
 • Dedepaşa İlmi Araştırma Kültür Ve Eğitim Vakfı / (0224) 334 37 41
 • Dicle Eğitim Kültür Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı / (0224) 245 65 21
 • Dr. Adil Onar Eğitim Vakfı / (0224) 2214307
 • Dr. Ali Hayrettin Yılmazsoy Kültür Eğitim Spor Turizm Ve Yard Vakfı / (0224) 221 37 40
 • Duran Kültür Eğ. Sağlık Çevre İle Sosyal Yardımlaşma Ve Hizmet Vakfı /221 29 69
 • Emirsultan Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı / (0224) 223 77 00
 • Güzide İlim Ve Kültür Vakfı / (0224) 326 09 81
 • Hidayet Eğitim Sağlık Ve Kardeşlik Vakfı / (0224) 223 46 49
 • İlim Ve Yardımlaşma Vakfı / (0224) 221 18 99
 • Kaplangazi Vakfı / (0224) 341 58 58
 • Mehmet Ali Deniz Kültür Vakfı / (0224) 223 00 71
 • Nilüfer İlçesi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı / (0224) 249 32 04
 • Nuri Erbak Eğitim Ve Kültür Vakfı / (0224) 224 553 09 00
 • Orhan Eğitim Ve Kültür Vakfı / (0224) 483 35 70
 • Osmangazi İlçesi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı / (0224) 220 86 10
 • Osmangazi İlim Ve Kültür Vakfı / (0224) 220 73 05
 • Özdilek Eğitim Sağlık Kültür Ve Sanat Vakfı/ 219 60 00
 • Sevim Ersir Sağlık Ve Eğitim Vakfı (Bursev) / (0224) 249 07 01
 • Somuncu Baba (Hamiduddin Aksarayi) Vakfı / (0224) 2523403
 • Uludağ Kültür Ve Eğitim Vakfı / (0224) 256 71 14
 • Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı / (0224) 233 33 90
 • Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Teknoloji Vakfı / (0224) 224 442 80
 • Uzgören Eğitim Vakfı / (0224) 224 223 26 26
 • Üftade Kültür Ve Eğitim Vakfı / (0224) 4518217
 • Yıldırım Belediye Vakfı / (0224)3638200
 • Yıldırım Hayra Hizmet Vakfı / (0224) 366 32 90
 • Yıldırım İlçesi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı / (0224) 3277757
 • Zafer Hayra Hizmet Vakfı / (0224) 2559327
 • Bursa Valiliği / (0224) 256 76 56
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi / (0224) 444 16 00 / (0224) 234 40 00 / (0224) 153
 • Osmangazi Belediye Başkanlığı / (0224) 444 16 01         
 • Yıldırım Belediye Başkanlığı / (0224) 360 73 85
 • Nilüfer Belediye Başkanlığı / (0224) 451 21 50-55
 • Görükle Belediye Başkanlığı / (0224) 483 38 60
 • Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü / (0224) 271 51 10
 • Mahalli İdareler Müdürlüğü / (0224) 273 50 00/ 110
 • BUSKİ / (0224) 270 24 00
 • Cumhuriyet Başsavcılığı / (0224) 272 50 04
 • Çalışma Bölge Müdürlüğü / (0224) 223 81 10-225 12 00
 • Bursa Defterdarlığı / (0224) 224 75 76-221 10 48
 • TÜİK Bursa Bölge Müdürlüğü / (0224) 361 75 25
 • Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürlüğü / (0224) 360 50 00
 • Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü / (0224) 225 13 45
 • Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü / (0224) 220 10 47
 • İl Çevre ve Orman Müdürlüğü / (0224) 241 72 01-241 72 05
 • İl Emniyet Müdürlüğü / (0224) 270 50 16
 • İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü / (0224) 220 99 26
 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü / (0224) 256 70 00
 • Bursa İl Özel İdaresi / (0224) 256 76 58/ 256 64 25
 • Bursa Valiliği İl Planlama ve Koord. Müd. / (0224) 273 50 00 / (0224) 307
 • Bursa Sağlık Müdürlüğü / (0224) 233 83 02
 • İl Sivil Savunma Müdürlüğü / (0224) 367 53 10-11 / (0224) 216 00 00
 • Türkiye İş Kurumu Bursa İl Müdürlüğü / (0224) 225 15 15
 • Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü / (0224) 360 70 00
 • KOSGEB / (0224) 443 27 42-46
 • İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Birimi / (0224) 366 18 10
 • Kültür ve Tabiat Var. Kor. Böl. Kurulu Başk. / (0224) 223 16 06
 • Bursa İl Müftülüğü / (0224) 220 21 66
 • Bursa Müze Müdürlüğü / (0224) 234 49 18
 • Orman Bölge Müdürlüğü / (0224) 211 40 90
 • Posta İşletmesi Baş Müdürlüğü / (0224) 253 14 13
 • Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü / (0224) 271 51 83
 • Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü / (0224) 223 19 26
 • SSK Bursa Müdürlüğü / (0224) 225 40 30
 • Tapu Kadastro 4. Bölge Müdürlüğü / (0224) 221 42 05
 • Tarım İl Müdürlüğü / (0224) 246 56 12
 • Türk Telekom İl Müdürlüğü / (0224) 555 10 10
 • TÜBİTAK BUTAL / (0224) 233 94 40/ 233 78 22
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü / (0224) 272 41 10
 • Valilik Santral / (0224) 256 64 20
 • Valilik B.Halkla İlişk. / (0224) 223 20 91
 • Valilik S.Yrd.Ve Day. / (0224) 271 07 77
 • Nilüfer Kaymakamlık / (0224) 249 32 00
 • Osmangazi Kaymakamlık / (0224) 220 27 28
 • Yıldırım Kaymakamlık / (0224) 327 77 51
 • İl G.Spor Md. Santral / (0224) 220 96 90
 • İl Milli Eğt.Md Santral / (0224) 222 18 74
 • Nilüfer İlçe M.Eğt. Md. / (0224) 245 70 34
 • Çıraklık Eğitim Mrk. / (0224) 441 20 38
 • Osmangazi İlçe M.Eğt. Md. / (0224) 220 94 00
 • Yıldırım İlçe M.E Md. / (0224) 329 32 35
 • Nilüfer İlçesi Halk Eğitim Mrk./ 246 77 78
 • Osmangazi İlçesi Halk Eğitim Mrk / (0224) 222 32 74
 • Yıldırım İlçesi Halk Eğitim Mrk. / (0224) 366 36 19
 • Bursa Müftülüğü / (0224) 220 21 66
 • Nilüfer Müftülüğü / (0224) 245 24 98
 • Osmangazi Müftülüğü / (0224) 220 94 17
 • Yıldırım Müftülüğü / (0224) 361 17 00
 • İl Nüfus Müdürlüğü / (0224) 221 17 26
 • Nilüfer Nüfus Md. / (0224) 245 03 44
 • Osmangazi Nüfus Md. / (0224) 220 94 17
 • Yıldırım Nüfus Md. / (0224) 363 55 00
 • Sosyal Hizm.Md.Santral / (0224) 327 76 43
 • Çocuk Yuvası Yurt Md. / (0224) 234 76 60
 • Eşrefiler Kız Yetiştirme Yurdu / (0224) 327 76 40
 • Huzur Evi / (0224) 362 47 78
 • Kreş Ve Gündüz Bakımevi / (0224) 360 61 63
 • Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu / (0224) 234 76 64           
 •  Sırameşeler Yetiştirme Yurdu / (0224) 234 76 60
 • Tapu Kad. Bölge Md. / (0224) 222 67 48
 • Nilüfer Tapu Sicil Md. / (0224) 247 57 26
 • Osmangazi Tapu Sicil Md. / (0224) 221 10 45
 • Yıldırım Tapu Sicil Md. / (0224) 220 45 90
 • Botaş / (0224) 243 60 13
 • Devlet Su İşleri / (0224) 360 50 00
 • İl Sağlık Md. / (0224) 220 87 72
 • Tarım Ve Köy İşleri Md. / (0224) 246 47 24
 • Kültür İl Müdürlüğü / (0224) 220 70 19
 • Olay Gazetesi / (0224) 331 70 00 (10 Hat)
 • Bursa Hakimiyet Gazetesi / (0224) 26110 40 (10 Hat)    
 • Kent Gazetesi /261 10 40
 • Bursa Haber Ajansı / (0224) 251 73 73
 • Bursa Haber Gazetesi / (0224) 271 48 00 (3 Hat)
 • Olay TV / (0224) 331 70 00
 • As TV / (0224) 261 10 40 - 261 41 99
 • Line TV / (0224) 211 47 10
 • TRT / (0224) 233 47 02
 • Anadolu Ajansı / (0224) 234 67 28-29-30
 • Bursa FM / (0224) 220 78 78
 • Olay FM / (0224) 331 70 00
 • Radyo Aktif / (0224) 242 72 14
 • Radyo S / (0224) 261 10 60
 • Şampiyon FM / (0224) 253 15 15
 • Uludağ FM / (0224) 241 95 95
 • Hızır Acil Servis  / 112 – 911
 • Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi  / (0224) 360 50 50
 • Bursa Devlet Hastanesi  / (0224) 220 00 20
 • Çekirge Devlet Hastanesi  / (0224) 239 36 36  / (0224)  
 • Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi  / (0224) 366 43 43
 • A.O.Sönmez Onkoloji Hastanesi  / (0224) 223 82 00
 • Prof.Dr.T.Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi  / (0224) 368 34 50
 • Bursa Zübeydehanım Doğumevi  / (0224) 233 38 39
 • Çekirge Çocuk Hastanesi  / (0224) 234 48 48
 • Dr.A.B.Spastik Çocuklar Hastanesi ve Reh. Mrk.  / (0224) 216 00 66
 • Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi  / (0224) 366 85 60
 • Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi  / (0224) 360 52 19
 • İnegöl Devlet Hastanesi  / (0224) 715 10 17
 • Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi  / (0224) 613 18 60
 • Karacabey Devlet Hastanesi  / (0224) 676 10 92
 • M.A.Gemlik Devlet Hastanesi  / (0224) 517 34 00
 • İznik Devlet Hastanesi  / (0224) 757 75 80  / (0224)  
 • Yenişehir Devlet Hastanesi  / (0224) 773 00 55
 • Orhangazi Devlet Hastanesi  / (0224) 573 12 70
 • Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi  / (0224) 544 10 91
 • Harmancık Devlet Hastanesi  / (0224) 881 23 09  
 • Orhaneli Devlet Hastanesi  / (0224) 817 10 33  / (0224)  
 • Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi  / (0224) 295 96 00
 • Özel Acıbadem Hastanesi  / (0224) 270 44 44
 • Özel Bahar Hastanesi  / (0224) 272 22 22 (619)
 • Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi  / (0224) 233 00 33
 • Özel Doruk Tıp Merkezi  / (0224) 364 34 00
 • Özel Eker Ambulans Servisi  / (0224) 222 47 64
 • Özel Euro-Line Ambulans Servisi  / (0224) 366 24 00
 • Özel Girişim Tıp Merkezi  / (0224) 233 33 46
 • Özel Hayat Hastanesi  / (0224) 225 08 50
 • Özel Medical Park Hastanesi  / (0224) 225 34 34
 • Özel Osmangazi Tıp Merkezi  / (0224) 270 0 500
 • Özel Ren-Tıp İhsaniye Tıp Merkezi  / (0224) 249 77 00
 • Özel Vatan Hastanesi  / (0224) 220 10 40
 • Yıldırım Belediyesi  / (0224) 444 16 02
 • Akuğur Alışveriş Merkezi / (0224) 451 50 40
 • Arıcan Shopping Center - Altıparmak / (0224) 224 89 64
 • Arıcan Shopping Center - Ataevler / (0224) 451 11 07
 • Arıcan Shopping Center - Dikkaldırım / (0224) 233 87 80
 • As Merkez / (0224) 261 58 96
 • Bim / (0224) 261 13 80    
 • Carrefour SA / (0224) 52 57 21
 • Gülseven / (0224) 372 99 30
 • IKEA Bursa / (0224) 270 85 00 - 444 45 32
 • Merhamet Pazarı / (0224) 341 57 76
 • Meridyen / (0224) 223 78 10
 • Metro / (0224) 41 56 00
 • Migros / (0224) 261 58 61
 • Pembe Çarşı / (0224) 234 65 50
 • Tekzen / (0224) 261 53 91
 • Üçel Market / (0224) 223 55 51
 • Zafer Plaza / (0224) 225 39 00
 • Özdilek / (0224) 219 60 00
 • Özhan Market / (0224) 451 76 29
 • Şaypa / (0224) 224 89 64
 • Kent Meydanı / (0224) 255 3084
 • Nilüfer 1050 Konutlar / (0224) 243 7343
 • Cinetech Korupark / (0224) 242 9383
 • Avşar Sinemaları / (0224) 261 5767
 • Cinedrome Burç / (0224) 221 4806
 • Setbaşı Prestige / (0224) 224 9939
 • Nilüfer Carrefour / (0224) 452 8300
 • Orhangazi Kültür Merkezi / (0224) 572 3334
 • Zafer Plaza / (0224) 225 4560
 • Altıparmak Burç / (0224) 221 2350
 • Barış Manço K.M. Cine Moda / (0224) 366 0836

Rıdvan Otel & Pansiyon